Úvod > Závodění
Mistrovství Evropy MELGES 24 - tisková zpráva

9. září - ROLEX BALTIC WEEK 2007, termín konání 18. ? 23.8. 2007, NEUSTADT

Krásné počasí na Baltu, kdy třikrát denně prší, bouří a třikrát denně svítí sluníčko, bylo příznačným znakem Mistrovství Evropy ve třídě MELGES 24, kterého se zúčastnil poprvé v historii i český tým ? RODOP. Dvě umístění do desítky v sedmi rozjížďkách za složitých povětrnostních podmínek zajistila mezi vysokou konkurencí nakonec výborné 16. místo.

Poslední devátá a zcela nová loď z projektu Melges 24 Yachting Tour 2007 ? PINA COLADA, se dostala poprvé na vodu až v německém NEUSTADTU a to hned na Mistrovství Evropy. Tým RODOP se zde zúčastnil vrcholu letošní sezóny třídy MELGES 24 ve složení skipper Tomáš Musil, taktik Lukáš Neumann, trimmer Pavel Winkler a Miroslav Peterka, bowman Šárka Landkammerová.

74 závodních posádek ze 14 zemí, z toho 44 plně profesionálních týmů, se 18. srpna postavilo na start závodu. Přítomna byla řada špičkových jachtařů se zkušenostmi z Olympijských her i profesionálního jachtingu. Hlavní osobností závodu byl skipper profi týmu Franca Rossiniho Blue Moon - Flavio Favini. Favini letos kormidloval italský tým Amerického poháru Mascalzone Latino.

Počasí organizátorům moc nepřálo a podařilo se odjet pouze 7 z celkového počtu 12 plánovaných rozjížděk. Někdy málo větru, někdy moc, do toho přeháňky, bouřky a ráno dlouho nad mořem neustupující mlha. To byly hlavní důvody častých odkladů startu na břehu. Holt na Baltu by chtěl žít asi každý.

Všechny odjeté rozjížďky byly ale velice kvalitní a přinesly opravdu špičkový jachting. Jeden den se pohybovala síla větru od 28 do 38 uzlů a jednotlivé týmy byly opravdu prověřeny po fyzické i technické stránce. Probíjet se na stoupačku dvoumetrovými vlnami s hlavní plachtou na 20% výkonu je opravdu zážitek. Pokud sedíte a vyvažujete na boku lodě, tak už se nemůžete dočkat až přijedete nahoru na bójku a dáte odpočinout žaludku a břišním svalům při cestě na genaker dolů. To je také něco. Nejkrásnější pocit z jachtingu jaký jsem kdy zažil. V tento den bylo v poli i dost technických problémů a odneslo to zejména 5 zlomených stěžňů a ulomený kýl na lodi posledního mistra světa Nicoli Celona. My jsme v této rozjížďce měli výbornou rychlost, ale po roztržení genakeru na posledním kurzu jsme se propadli z 8. na 14. místo. Další naše dojezdy bez nějakého extrémního výkyvu (33, 24, 10, 23, 36, 14, 5) nám zajistily velmi dobré celkové 16. místo.

O medaile si to během celého závodu rozdávaly zejména 3 posádky. Vítězem se stal tým Blue Moon se skipperem Flavio Favinim. Na druhém místě tým majitele Cesare Bresanna se skipperem Sadro Montefuscem a třetím byl tým Uka Uka se skipperem Lorenzo Bressanim.

?Je to skvělé být zpátky na Melges 24 po tolika letech. Vůbec jsme neočekávali, že bychom mohli hned zvítězit. Musím ale říct, že celá posádka odvedla po celý závod velmi dobrou práci.? Říkal o svém úspěchu Flavio Favini.

?Byl to velký šampionát? stručně komentoval ME jeden z nejzkušenějších závodníků MELGES 24 Američan Brain Hutchinson, který zde koučoval norský tým a jel v posádce Pedera Jahreho Terra Eiendomsmegling.