Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Závodění
Kanoisté jsou v Evropě na konci první desítky v hodnocení zemí

S polovičním ziskem medailí než v loňském roce se museli spokojit čeští rychlostní kanoisté na mistrovství Evropy v Miláně. V medailovém a bodovém hodnocení zemí skončila Česká republika na hranici první desítky.

V konkurenci, která byla o málo vyšší než v loňském olympijském roce, vybojoval medaili na olympijské trati pouze Martin Doktor, bronzový singlkanoista na 1000 metrů. Po třech dnech soutěží zahnaly převládající smutek v české výpravě až závěrečné finálové jízdy na sprinterské dvoustovce, kde nejprve Pavel Hottmar vybojoval překvapivý bronz a o zlatou tečku se postarala již na třetím evropském šampionátu po sobě čtyřkanoe ve složení Procházka, Břečka, Kožíšek, Fuksa. "Dvoustovka je jejich specialitou, trénují na ni a umí ji jezdit. Důležitým faktorem je ale také vůdčí osobnost Petra Procházky," řekl svazový sekretář Petr Mokrý na adresu veterána české kanoistiky, který má v držení na stejné trati také titul mistra světa z roku 1998.
V první části soutěží však převládal nad radostmi z výkonů smutek, na kilometru kromě Doktora skončily dvě zbývající finálové účasti na K4 a C4 předposledními místy. Na 'olympijské' pětistovce zachraňoval čest čtvrtým místem rovněž Doktor, zatímco zbývající tři lodě ve finále neporazily ani jednoho ze soupeřů. V Miláně neuspěl především deblkajak Záruba, Holubář, který ze tří startů proměnil v postup do finále pouze závod na 500 metrů, v němž obhajoval loňské stříbro. Kanoisté budou mít zhruba za měsíc možnost odvety se světovými velmocemi, neboť v polské Poznani je od 22. srpna na programu mistrovství světa. Podle předem daného klíče si na něm zajistili účast vítězná čtyřkanoe na 200 metrů, Martin Doktor na C1 na 200, 500 i 1000 metrů a společně s Procházkou i na C2 200 a Pavel Hottmar (K1 200). V ostatních disciplínách budou mít kanoisté možnost nominovat se na domácím šampionátu v Račicích (10. - 12. srpna).
Medailová bilance ME: 1. Maďarsko 8-9-3, 2. Německo 6-3-5, 3. Rusko 3-3-2, 4. Rumunsko 3-2-1, 5. Ukrajina 2-0-0, 6. Španělsko 1-3-3, 7.-8. Itálie a Slovensko 1-1-0, 9. Česká republika 1-0-2, 10. Norsko 1-0-1. Bodové hodnocení ME: 1. Maďarsko 208, 2. Německo 161, 3. Španělsko 123, 4. Polsko 119, 5. Rusko 103, 6. Rumunsko 95, 7. Bělorusko 69, 8. Slovensko 59, 9. Ukrajina 56, 10. Česká republika 47.